Esmaspäev, 14. märts 2016

Viitamise abimees veebis - Citefast

http://www.citefast.com/

Ülaloleval lingil on võimalus luua kasutatud allikatest viitekirjeid.
Lehekülg on kahjuks küll inglisekeelne.

Kasutajat ei pea keskkonda tegema, aga kasutajakonto loomisel (tasuta) on võimalus tehtud viitekirjeid seal keskkonnas säilitada.


Esimese sammuna tuleb valida allikas, mille kohta on soov viidet teha (Select source).
Edasi on võimalik valida, kas viidet soovitaks veebilehest (Webpage), raamatust (Book), ajakirjast (Journal), internetis asuvast pildist (Web Image) või videost (Online Video).
Valiku More alt avaneb veel lisavõimalusi, näiteks blogi või DVD-l olevale filmile viitamiseks.

Viite loomine veebilehele

Vali 1 valiku alt Webpage ja kleebi lehe aadress (URL) 2 valiku all olevasse ostingukasti. Esmalt võid proovida "Autofill Entry" valikut, sest siis üritab keskkond viite ise valmis kirjutada. Ka selle valikuga tehtud viidet saab hiljem ise sobivaks muuta.
Seda, mida kirjutada lisaväljadele, näed pildile lisatud tekstist. 
Valmis viite salvestamiseks klõpsa Copy/Paste ning siis saad avanenud aknast viite ära kopeerida. 
NB! Veebiviite puhul pead hiljem asendama sõnad "Retrieved from" eestikeelse väljendiga "loetud aadressil".


Kui tekitad korraga, vahepeal keskkonda sulgemata, mitut viidet, siis saad need kõik korraga näiteks Wordi eksportida või kui kasutad Copy/Paste meetodit, siis saad kõik korraga oma töösse kopeerida.

Iga valmis viitekirje juures oleva pliiatsimärgi alt saab kirjet muuta, prügikastimärgi alt kustutada.
"In text" aga annab selle viitekirje tekstisisese viite.

Viite loomine raamatule

Raamatule viitekirje loomisel võib "autofill" valikus katsetada esmalt raamatu ISBN numbriga. Kahjuks paljusid eestikeelseid raamatuid autofill valikust autori ja raamatu pealkirja otsinguga ei leia.

Raamatu puhul tuleb täita väljad autori (või autorite - uusi ridu saab lisada "Add contributor" valikust) nimedega.
Edasi määrata, mis kujul raamat kättesaadav on (mõnest raamatust on olemas nii paberile trükitud kui veebiversioon, oluline on siin märkida, millisele versioonile viitekirje luuakse ehk millist versiooni töös kasutasid).
Raamatu ilmumisaasta leiab reeglina raamatu esimeselt siselehelt, samuti leiab seal info raamatu välja andnud kirjastuse ja kordustrükkide kohta.

Ülaloleval pildil toodud näite puhul on viitekirje selline:
Saks, K., & Baumer, A. (2012). Teistmoodi füüsikaraamat. Tallinn: AS Ajakirjade Kirjastus.

Viite loomine pildile

Kui me kasutame oma töödes internetist leitud pildimaterjali, siis tuleb ka neile osata viidata.Juhul kui pildil on autor, siis saame väljale "Author" lisada tema nime. Kui leiame pildi juurest tema avaldamise kuupäeva (ülal näitena toodud lõvipildi puhul leiab kuupäeva, kui klõpsata sinist nuppu "More details"). Kui kuupäeva ei leia, siis jäta see väli tühjaks.
Kui pildil on nimi, siis saab ka selle lisada. Juhul, kui autor esineb varjunime all, aga litsents nõuab autorile viitamist, siis saab selle nime kirjutada kirjeldust (description) alla.
URL reale tuleb kleepida pildilink.

Lõvipildi viide võiks välja näha selline:
A lion in West Midlands Safari Park [user: Romek foto]. (2006). Vaadatud aadressil https://commons.wikimedia.org/wiki/Panthera_leo#/media/File:Just_one_lion.jpg

Kui pildil ei ole autorit ega pealkirja, siis lisame lihtsalt pildilingi (NB! Lõpus peab olema pildifaili tähistav faililaieng - jpg, png, gif on levinumad laiendid).


Kasulikke viiteid:
http://content.easybib.com/guides/citation-guides/apa-format/